Archive for Uncategorized

“Su nägu kõlab tuttavalt”

// september 10th, 2014 // Kommentaarid välja lülitatud // Uncategorized

Mul on hea meel teatada, et sel hooajal osalen ma saates “Su nägu kõlab tuttavalt”
Armastan laulmist ja näitlemist ning olen väga rõõmus, et mul on võimalus, end sellel alal taas proovile panna.

Võtsin selle väljakutse vastu särasilmi ja loodan, et ka televaatajate silmad löövad saadete ajal korduvalt särama. Loodan ka kogu südamest, et mul õnnestub hooaja jooksul toetada endale südamelähedasi projekte.

Ilusat sügist ja rõõmsat meelt!

Luisa

foto autor: Laura Kallasvee ajakiri MOOD

Foto autor: Laura Kallasvee ajakiri MOOD

 

Kevad Koputas, kuid suvi on peagi kohal

// mai 30th, 2014 // No Comments » // Uncategorized

Tere armsad sõbrad ja fännid.

Kontsertuur “Kevad Koputab” koos Artjom Savitski, Hannes Vellendi ja Raul Ojamaaga on läbi saanud. Ja hea meel on tõdeda, et kontserdid läksid rõõmsalt ja heatujuliselt nii meie kui publiku jaoks. Viimane kontsert oli minu lapsepõlve radadele üsna lähedal nimelt Rõngu Kirikus, kus ma ise ka aastaid tagasi ristitud olen. Hea oli näha tuttavaid nägusid ja laulda selles armsas kirikus oma muusikat. Aitäh kõigile kontserdi külastajatele. Soovin teile ilusat sooja ja elamusterohket suve!

Teie Luisa

uks

Minu toetajate ridadesse astus imearmas ilusalong Siluett

// jaanuar 30th, 2014 // Kommentaarid välja lülitatud // Uncategorized

Külmal ja kargel ajal on hea meel kui saab vahel oma meeli ergutada ja kosutada.

Minul avanes see võimalus just läbi Siluett salongi. See on pisike ja hubane ilusalong Tallinna kesklinnas,kuhu peituda kärarikka linnamelu eest. Siluettis on väga suur valik erinevaid iluprotseduure ja armsaid kingiideid.

Lisaks leiad nende Facebooki lehelt hulgaliselt huvitavat infot, kuidas näiteks kodustest vahenditest endale ise kehakoorijaid või muud taolist valmistada.

Külasta kindlasti nende salongi, et ka sinu keha ja hing taskaalus oleks.

Ilusat talve,

Luisa

www.sinusiluett.ee

Screen Shot 2014-01-30 at 9.53.46

Armastuse ilmad üle meie väikese Eestimaa

// juuli 12th, 2013 // No Comments » // Uncategorized

Tere armad sõbrad ja kuulajad,

Kolm kontserti on juba seljatatud kolmteist on veel ees.

Ilmad on olnud imekaunid ja soojad. Muusika on voolanud meist suure armastusega kuulajateni ja väike Miina on kontserditel kenasti vastupidanud ning iga kontserdiga aina julgemaks muutunud. Kuigi tema tuleviku unistuste amet on jätkuvalt laste hambaarst, siis on ta ka kindel, et talle väga meeldib laulda ja esineda.

Ootame teid kõiki kontserditele,et teiega koos kaunis õhtu veeta.

Päikest südamesse,

Luisa ja Miina

image

Foto by Kadi

“Armastus elab väikestes sõbralikes žestides” Theodor Fontane

// juuni 14th, 2013 // No Comments » // Uncategorized

Luisa ja Uku kutsuvad teid ilusatele intiimsetele kontsertidele Eestimaa kaunites paikades, neid saadab kitarril Martin Matt, oodata on ka väikest üllatusesinejat Miinat!

Kontsertkava Armastuse ilmad kätkeb endas Luisa ja Uku tuntumaid laule kui ka nende enda lemmikuid, mida igal pool esitada ei ole saanud. Kava pealkiri annab vabaduse esitada erinevaid laule vastavalt tujule ja emotsioonile nii nagu on ka ilmad ja armastus. Kord pilvisem, siis jälle helgem ja selgem. Lauljad loodavad, et leiate sellelt kontserdilt palju südamesoojust ja rahu.

“Armastus elab väikestes sõbralikes žestides” Theodor Fontane
09.07 kell 20 Saka Mõis
10.07 kell 20 Pädaste Mõis
11.07 kell 20 Hansa Hoov Tartu
12.07 kell 20 Viinistu Kunstimuuseum
15.07 kell 20 Lohusalu Sadam
16.07 kell 20 Viimsi Püha Jaakobi kirik
17.07 kell 20 Mooste Mõis
18.07 kell 20 Otepää kirik
19.07 kell 20 Kuremaa Loss
21.07 kell 20 Urvaste kirik
23.07 kell 20 Haapsalu Kuursaal
24.07 kell 20 Padise Mõis
25.07 kell 20 Vihula Mõis
26.07 kell 20 Olustvere Mõis
27.07 kell 20 Tõrva Kirikkammersaal
28.07 kell 20 Pärnaõie taluhoov
Piletid eelmüügist 12 € Piletilevi ja Piletimaailma müügikohtades üle-Eesti. Kontserdipäeval pilet 14 €.
Info +372 505 9625; www.kontsertkorraldus.ee

Piletimängudest saad osa võtta meie FB lehel http://www.facebook.com/events/653615834655204/

Jääme teid ootama !

965272_10200600951440132_85351827_o

MML_1237_3MML_1273

Meenutusi Suvest

// jaanuar 29th, 2013 // Kommentaarid välja lülitatud // Uncategorized

See oli üks imekaunis kevadine päev kui tegime pilte plakati tarvis ja kuna minu lemmik muusikali tegelane on Mary Poppins, siis sai koos Jassu Hertsmann-iga tehtud ka üks Mary pilt minust.

Kevadet oodates,

Luisa

Mary Poppins :)

Kosmonaut Lotte

// mai 29th, 2012 // No Comments » // Uncategorized

Peagi on käes Juuni ning Lotte läheb pisikesele suvepuhkusele.

On olnud ääretult toredad ja huvitavad kolm kuud. Mul on siiralt hea meel, et Janno Põldma ja Heiki Ernits on sellise armsa koeratüdruku ja tema maailma loonud. Lotte maailm on üks suur ja tore seiklus, kus ei ole vägivalda ega kurjust. See on täis positiivset mõtlemist ja nupukaid ideid ning headust. Lottel on palju häid ja veel paremaid sõpru ja mitte ainult Lottel ka meil kõigil on neid palju päris elus. Ärme unusta neid märgata ja neile häid sõnu öelda.

Läbi selle loo olen ise nii palju õppinud ja usun, et ka sinul, kes sa veel ehk ei ole ise või oma lapsega seda uut Lotte muusikali “Kosmonaut Lotte” näinud on sellest palju kõrva taha panna.

Aitäh kõigile lavapartneritele ning Vanemuise suurele perele ning loomulikult publikule, kes on minu teatridebüüdile nõnda sooja vastukaja ning siiraid emotsioone pakkunud.

Viimane võimalus sel hooajal minuga peaosas Kosmonaut Lottega kohtuda on teil: 30. Juunil kell 18.00 Tartus Vanemuise teatris või siis 2. Juunil kell 19.00 Tallinnas Nokia Kontserdimajas

Kohtumisteni teie,

Lotte-Luisa

Foto: Alan Proosa

Foto: Alan Proosa

Kanged naised ja Taavi

// mai 29th, 2012 // No Comments » // Uncategorized

Pere ja Kodu, Piret Tali
foto: Hele-Mai Alamaa
kaas

Luisa Värk (25) pole enam ammu supestaari-Luisa. Ta on ema, ärinaine, poliitiku kaasa ja nüüd ka Lotte. Luisa elu on teinud paraja kukerpalli ja tiritamme pärast staarisaadet. Kuhu edasi?

Tahaks kõõluda nähtamatu täpina nende kodu laes, kui Luisa Värk ja tema just kolmeaastaseks saanud kange loomuga tütar Miina Rihanna kahekesi kodus uue muusikali “Kosmonaut Lotte” laule harjutavad. Ja pärast koos lapse lemmikut, piima-makaronisuppi keedavad. Päris muusikal pole kindlasti pooltki nii lahe.
Piima-makaronisupi keetmine käib väga lihtsalt. Luisa paneb vee keema. Miina lisab piima ja makaronid. Luisa paneb soola. “Seda suppi võiks Miina süüa viis päeva nädalas,” ütleb ema. Ja lisab uhkusega, et Miina sööb kõike. Ainult riisiga on veel löömist. Tüdruk ei oska seda toiduks pidada. Laguneb laiali ja kahvli otsas ei püsi, järelikult pole toit.
“Ma ei saa aru lastest, kes elavad ainult makaronidest ja ketšupist,” imestab Luisa. Talle endale meeldib nii süüa teha kui ka süüa. Eriti Itaalia ja India toite. “Miina pole minu toitude vastu mässu tõstnud,” tõdeb ta. Õnnelik ema.
“Luisa on meid mõlemaid maitsvate roogadega ära hellitanud,” tunnistab Luisa elukaaslane, riigikogu liige Taavi Rõivas (32). “Oleme Miinaga harjunud, et koju jõudes ootab ees aurav toit.” Taavi lisab, et karta on, et sellal kui Luisa Lotte rolliks valmistudes Tartus elab, tabab teda mõningane kaalukaotus. “Erinevalt Luisa omast on minu kokakunst tagasihoidlik.”
Jah, Luisa tundub (pere)emarollis nii neetult normaalne ja cool, et kadedaks teeb. Mitte nagu need noored emad, kes põevad ja pingutavad ning netifoorumites siblivad. Talle tundub kõik selge ja lihtne olevat.

“Superstaar” on tobe sõna
2007. aasta superstaarisaate ja “Tantsud tähtedega” karussellilt otse emarolli põrutanud Luisa on pidanud ilmselt sageli kuulma küsimust, miks ta vahetas superstaari lootustandva karjääri lapse ja pere vastu. Ja seda kõigest 22aastaselt.
“Mis siis ikka oleks teistmoodi olnud,” ohkab Luisa Korduma Kippuvatele Küsimustele vastates. “Ma laulan ju praegu ka ja liigun nendesamade asjade poole.” Tõsi, ta võtab aega. Valib esinemiskohti. Ei kiirusta uue sooloplaadi tegemisega. Lindistab ja kirjutab ise lugusid. Hitist singlit välja ei anna. “Mul pole paanilist vajadust teha plaati sellepärast, et pildil olla,” ütleb ta.
“Superstaar on nii tobe sõna. Jah, ma olen tuntud. Ma pole giga- ega megastaar. Kõik see on mind ettevaatlikumaks teinud. Iga sõna väänati ju meedias nii, kuidas kasulik oli. Nüüd valin sõnu rohkem,” lausub Luisa. Ilmselt seetõttu üritabki ta intervjuud algul meili teel anda.
Siiski, superstaarisaatest ei jäänud talle okast hinge. “Ma ei kahetse midagi. See saade oli super kogemus. Tänu sellele olen jõudnud sinna, kus olen. Enesekindlust tuli palju juurde.”
Lauljanna Mai Leemet, sõbranna juba neilt päevilt, kui tüdrukute juuksevärv kord kuus vahetus, ütleb, et harjumine uue Luisa, värske ema ja pereinimesega, läks kiiresti. Üleminek oli nii loomulik.

Uus Luisa nagu olekski õige Luisa
“Tundus, nagu see olekski õige Luisa. Talle tohutult sobib emadus,” tunnustab Mai. Lisaks sellele, et Mai ja Luisa on poplauljad, kes on pereemaks saanud, Mai küll paar aastat hiljem, on mõlema mehed riigikogu liikmed. Mai elukaaslane on Kalle Palling. Kui ka mehed laulma saaks, oleksid nad nagu ansambel ABBA.
“Mulle meeldib, et Luisa annab Miinale vabadust ja lubab loomulikku arengut,” jätkab Mai, kellele Luisa emana on suureks eeskujuks. “Paljud vanemad seda ei suuda, vaid lämmatavad lapse isiksuse väljakujunemise iseenda tohutu pealesurumisega.”
Miina on Mai sõnul tõeline staar, kelle sära muutub iga päevaga eredamaks. “Kogu Miina olek on nii ainulaadne, sellelt tüdrukult ei saa silmi.” Luisa lisab, et Miina on lihtsalt eriti suure õiglustundega ja kindla meelega. “Tal on asjadest visioon ja oma veendumustest ta loobuda ei taha. Nagu me kõik.”
Mai kiidab, et Taavi on teinud väga hea valiku. “Luisa ja Miina on keerulised isiksused, aga just sellistega ongi mõnus, kunagi ei hakka igav.”
Kui Miina isa Taavi koju jõuab, arutab tütar temaga tõsisel ilmel maailma asju. Juhul muidugi, kui tirts juba oma kultustegelaste Sööbiku ja Pisiku peletamise järel voodisse pole pugenud. Isa tööpäevad “mäe otsas” on ettearvamatu pikkusega.
“Taavil on Miinaga tõsine, teineteist arvestav suhe, ei mingit ninnu-nännut,” ütleb Luisa. Kui emaga on lapsel unejutuks argipäevaseriaal “Mida me täna tegime”, siis isaga tiritakse raamatud välja. Taavi on rõõmuga nõus ette lugema, see on nende aeg.

Kuidas seletada, et emast saab koer?
Väike Miina on metsik Lotte-fänn. Vanemuise teatri hittmuusikali “Detektiiv Lotte” DVDd on ta nii palju näinud, et oskab laule kaasa laulda. “Ja alles nüüd on ta hakanud mõistma, et tegelikult polegi Lotte päriselt koeratüdruk, vaid hoopis kostüümis Gerli Padar,” lausub Luisa kavala muigega.
Emme pole suutnud Miinale veel selgeks teha, et mais Vanemuises esietenduvas muusikalis “Kosmonaut Lotte” on koeratüdrukuid juba kaks. Lisaks Gerlile teeb sama rolli Luisa, aga Bruno asemel on talle seltsiks kolmekõrvaline kuujänes Tik.
Just selleks, et end teatrilaval kergelt ja mugavalt tunda, alustas Luisa treenimist Argo Aderi käe all. Pani oma kodukale trennisoovi ja vaatas, milline spordiklubi sellest kinni haarab. Seda enam, et kõhule pilke heites kiputi küsima, kas on perelisa oodata. No ei olnud. Nüüd teeb Luisa saalitrenni kolm-neli korda nädalas ja kui üle kuue kraadi külma pole, käib ka jooksmas. Maijooks tuleks normaalse ajaga läbi teha.
Õnneks ei tähenda Tartusse proovidesse minek Luisale ega Miinale kaelamurdvat logistikat. Miina algklassiõpetajast vanaema enam ametis ei käi ning on oma Elva-lähedases kodus valmis lapselapsega tegelema. “Vahel, kui mul on kiirem periood, on Miina maal kolm-neli päeva vanaemaga,” ütleb Luisa. “Mu ema pole tavaline pedagoog, pigem selline nüüdisaegne. Tal on küll omad reeglid, aga Miina on nii kange, et teda on raske murda.”
Noortel vanemuislastel on vahel ka lapsed proovis kaasas ja Luisa loodab, et ehk saab Miinagi seal teatrimaailma avastama hakata.

Muusika peab loomulikult tulema
Kui küsida, kas ka Miina on musikaalne, leiab Luisa, et pigem on. Tõsi, Miina laulab, kui ise tahab.
Lauluringi pole ema teda surunud, kuid lasteaia muusikatunnis ta käib. “Ent kui küsin, mis sa seal laulsid, siis improviseerib ta minu meelest kohapeal. Ükski viis küll tuttav ette ei tule,” muigab Luisa.
Igal kolmapäeval – või ka mõnel muul päeval – üritab ema lapsele lasteaiast vaba päeva anda, et nädal liiga pikaks ei veniks. Siis teevad nad kahekesi sporti, mängivad, kokkavad või käivad batuudipargis hüppamas.
Luisa ei usu, et sellest, kui laps väga varakult huviringi veetakse, tulu tõuseks. Huvi peab tulema ikka loomulikult ja omasoodu. Pigem võimalusi pakkudes. Las laps näitab ise huvi üles.
Nagu ta ise. 15aastaselt kolis Luisa Elva lähedalt Tallinna, muusikakeskkooli õppima. Iseseisvat elu ta ei kartnud. “No kui midagi läinuks halvasti, oleksin saanud ju alati tagasi minna,” ütleb ta. Pealegi elas Tallinnas tema vanem vend ja siin oli ta iga nädal Heidy Tamme juures laulutundides käinud. Linn oli tuttav.

Luisast saab ärinaine
Lisaks muusikategemisele ja nüüd ka näitlemisele on Luisa juba aasta aega ka oma äri juht. Rahvuslike triibukangastega kott-toolide ja tahveltöötlusega lastelaudade tegemisel ning firma Rahvusmööbel loomisel sai Luisa inspiratsiooni oma lapselt. Lihtsalt polnud tütrele sobivat mööblit leida ja Luisa otsustas ise teha. Kui sõbrad hakkasid samu asju tahtma, tekkis mõte tootmine käima panna. Esimene müügikampaania oli aasta tagasi vabariigi aastapäeval.
“Proovin alati uusi asju ise valmistada,” ütleb Luisa. “Vahel õmbleja pärast näitab, kus ma pange olen pannud.” Inimesi, kellega ta Rahvusmööblis tihedamalt koostööd teeb, on neli-viis. Lisaks oma toodetele täidetakse ka eritellimusi. “Võtmehoidjaid me ei tee,” muigab Luisa.
Selle kevade hitt on Rahvusmööbli kaubamärgi alt tulnud Lotte-mööbel. Erksavärvilised tumbad, lamamistoolid ja kaisupadjad multikategelaste piltidega. Teatavasti ei lubata Lottet kaugeltki iga asja peal kujutada. Litsentsi saamiseks peab nii toode kui ka materjal olema lapsesõbralik. “Me töötasime Lotte tegelaste saamise nimel kõvasti,” ütleb Luisa.
Siiani on Rahvusmööblis toimetamine olnud talle põnev väljakutse. “Aasta tegutsenud firma kohta läheb meil täitsa hästi. Miinuses ei ole, aga suurt kasumit ka ei teeni. Minu põhiline sissetulekuallikas see kindlasti pole, pigem sõpradele tegemisest välja kasvanud hobi.”
Millegipärast hakkab Luisat kuulates kummitama tema sisselauldud lugu “Kodu”, millest sai telesaate “Kodutunne” tunnusmeloodia ja 17 nädalat edetabeleid vallutanud hitt: “Kus on nüüd sinu peatuspaik, armas? On sul kindlus, kus toetada pead? Oled loobuma olnud kord varmas, üles leidma sa väärtused pead.” Luisa annetas oma rahvusmööblit saate peredelegi ja laulis hooaja lõppkontserdil. “Miks ei peaks aitama, kui see võimalik on?” küsib ta.

Käpikkleit ja riigikogu liige elukaaslasega
Ka elukaaslase kohta lausub Luisa, et just hoolivusega Taavi talle viis aastat tagasi Leigo järvemuusika aegu hinge puges. Luisa esines seal ja pärast saadi ühiste tuttavate seltsis kokku. Taavi hakkas Luisat välja kutsuma ja nii see läks. “Ta on kõige hoolivam inimene, keda tean,” kinnitab Luisa.
Nüüdseks on ühised aastad mõlemat pisut muutnud. Keskkooliaegsest hipist, kellena Luisa end mäletab, on saanud noor, enesekindel ja elegantne naine. “Ja Taavi… kui ma temaga tuttavaks sain, oli ta täiskasvanud tõsine inimene. Küllalt kinnine ja konkreetne. Nüüd on ta muutunud veits vabamaks,” ütleb Luisa ja naerab: “Ju olen oma hipilikkusega talle mõjunud.”
Luisal endal pole muutunud niivõrd dress code kui just ellusuhtumine. Vastutus ikka muudab. See vastutus, mis lapse ja perega kaasneb. “Riietumine käib sellega kaasas,” ütleb ta ja lisab: “No nüüd mul on ikka mõni kleit ka kapis, mitte ainult teksad ja dressipluusid.”
Dressipluus võib talle selga sattuda ka nüüd, aga kiiruga kohvikusse minnes või aias muru niites. Samas kohustust riigikogu liikme proua vääriline konservatiiv olla ta ei tunne. “Oot, ma mõtlen, mul pole kapis ühtegi kostüümi,” tunnistab ta pärast väikest mõttepausi.
Esimesed presidendiballi tuleristsed sai ta Liina Viira muhu mustriga kootud käpikkleidis. Või oli see nüüd sokk-kleit, mis kommentaare pälvis? Kleit on tal kapis siiani ja mõnikord on ta seda veel kandnud. “Ma ise olin väga rahul. Oli ka neid, kellele see meeldis,” meenutab ta.
Ei saa küsimata jätta, mis Taavi sellest moevoolude elukoolist arvab. “Eks ta avaldab arvamust, aga üldiselt – kui ma juukseid värvin või stiili muudan, ette ma teda ei hoiata,” ütleb Luisa. “See ongi normaalne ning näitab suhte värskust ja ausust, kui öeldakse, et näiteks mõni värv ei sobi. Muidu ei püsiks suhe koos.”
Seni pole Luisa ja Taavi pulmi pidanud. Luisa Rõivas kõlaks ju nagu moebrändi nimi. “Seda nalja on enne ka tehtud,” tõmbab Luisa suu kriipsuks.
Ta ei oska öelda, kas abiellumine on talle tähtis või mitte. Ta arutleb, et abielu on kokkuleppe küsimus. Ainult et kokkuleppe sõlmimise initsiatiiv peaks tulema pigem mehelt. Ja paberi pärast ning vaid registreerimisega pole mõtet seda teha.
“Iga naine tahab abielluda. Ikka vaatad naisteajakirjast pruutkleitide tegumoode,” ütleb Luisa. Tema tutvuskonnas on viimasel ajal palju pulmi olnud. “Ürituse mõttes on pulmad lahedad. Teed suurelt ja huvitavalt, jääb kõigile meelde. Sellisel vaiksel registreerimisel pole mõtet. Ei.”

Omaette aeg on tähtis
Kahekesi olemise aega peavad Taavi ja Luisa endale eraldi võtma. Palju seda pole. Nagu iga väikeste lastega pere vanematel.
“Nädala püüame näpistada ikka igal suvel,” kinnitab Luisa. “Oleme Eestis või sõidame kuhugi ainult kahekesi.” Mullu suvel käisid nad Itaalias – panid näpu kaardile ja vaatasid, kuhu järgmisel päeval sõidavad.
“Meie pere kvaliteetaeg on need harvad hetked, mil saame kolmekesi kodus olla või aias toimetada,” sõnab Taavi. Kuna vanemate töögraafikud alati ei kattu, pole ka ühist vaba aega liiga palju. “Ent püüame seda maksimaalselt kasutada. Näiteks on meil kodu lähedal mets, mis kangesti meenutab karupoeg Puhhi raamatust tuntud Saja Aakri Metsa. Seal võime rahumeeli tunde mütata. Igal aastaajal on mets ju erinev ning avastamist jagub.”
Jah, nii nad seda maailma tundma õpivad. Luisa ees ja Miina järel, Taavi nende kõrval. Hiljuti käisid nad liuväljal uisutamas. Luisa ei aimanudki, et nii väiksele uiske leidub, aga leidus. “Uiskudega käimine tuli Miinal hästi välja, ent libisemine veel mitte,” ütleb ema. Miina pettumuseks ta Anna Levandit jääl ei näinudki. Pärast tantsusaate finaali vaatamist telestuudios on Miina lisaks Lottele ka suur Anna fänn. Mine tea, äkki ootab Miinat lauljatee asemel ees hoopis “Tantsud jääl” või soov hakata kosmonaudiks, nagu Lottetki.

Miinalgi on mu muusikaliroll peaaegu selge

// mai 29th, 2012 // No Comments » // Uncategorized

Õhtuleht, Kais Allkivi

“Mida vanemaks Miina saab, seda lihtsam on mul asju teha. Näen seda kas või praegu muusikaliproovis: ta lubab mul lavale minna ja on nõus mind ilusti saalist vaatama, mitte ei kipu enam nii minus kinni olema ja lavale kaasa tulema,” räägib laulja Luisa Värk oma muusikalidebüüdi eel, kuidas ta koos kolmeaastase Lotte-fännist tütre Miina Rihannaga “Kosmonaut Lotte” proovides käib.

“On olnud mõned esinemised, kus olen lubanud Miinal kontserdi lõpuosas lavale tulla ja minu süles või kõrval mu laulmist kuulata,” meenutab Luisa (25) ja lisab, et õnneks on tütar hea kuulaja ja ikka kenasti paigal püsinud. Lauljatar usub, et veebruaris kolmeaastaseks saanud tütre kasvades saab ta aktiivsemalt muusikaellu naasta: “Kindlasti saab mind nüüd sagedamini kuulda-näha. Suur samm selles suunas on täna Vanemuises esietenduva uue Lotte lastemuusikali peaosa (Luisa esimene etendus on küll homme, täna kehastab Lottet Gerli Padar).

Kaks kuud kestnud prooviperioodi on muidu Tallinna külje all elav Luisa peaaegu täienisti veetnud Tartus. “Enamiku ajast on Miina minuga Tartus kaasas. Kuna ma olen Elva tüdruk ja mu ema elab siin lähedal, saab Miina päris palju oma vanaemaga aega veeta. Aga ta on ka väga palju proovides käinud,” räägib Luisa. “Meil teevad rollides kaasa umbes 8–15aastased tüdrukud. Nemad on head ja kohusetundlikud lapsehoidjad. Nad hoiavad Miinat ülima heameelega ning õpetavad talle tantse ja laule, nii et Miinal on tükk juba peaaegu selge,” kiidab ta väikseid kolleege ja imestab, et laulmist armastaval tütretirtsul on peas ka lavastuse tekstid. “Ise on päris pisike, aga jätab väga ärksalt kõik meelde, mis laval toimub.”

Vabad vaid pühapäevad

Proovigraafik on Luisa sõnul algusest peale tihe. “Aga nüüd on lõunapausidki lühikeseks jäänud ja esmaspäevad, mis olid algse plaani järgi vabad, on ka vist juba kuu aega tööpäevadeks kujunenud,” muheleb ta. “Me alustame üldiselt kell kümme ja lõpetame pisut pärast kolme. Siis on meil teoorias kolm tundi pausi, aga kuna tantsud vajavad lihvimist, oleme vahel uuesti alustanud juba kell viis ja harjutanud üheksani välja, mõnikord ka kauem. Oleneb sellest, kui palju me mingeid lugusid tagasi võtame ja stseene kordame.” Kuigi kord on laval Luisa ja kord Gerli, ei tohi kumbki ühestki proovist puududa. “Peame kohal olema juhuks, kui lavastaja midagi muudab, et teaksime järgmisel korral ka ise sellega arvestada.”

Ainsana vabaks jäänud pühapäevadel on ta üritanud koju jõuda, et olla koos riigikogulasest elukaaslase Taavi Rõivasega. “Aga mõnikord, kui Taavi on kuhugi välislähetusele sõitnud, ei ole sellel mõtet.” Rahvasaadik naljatas märtsi hakul ajakirja Pere ja Kodu intervjuus, et võtab mõnda aega üksi elades ilmselt kaalus alla, sest tema kokandusoskused olevat erinevalt naisest tagasihoidlikud. “Luisa on meid mõlemaid maitsvate roogadega ära hellitanud,” kinnitas Taavi.

“Eks ta pea endale kindlasti ise süüa tegema. Ma ei olegi küsinud, kuidas tal kaaluga on, aga ma loodan, et ta väga peenikeseks ei jää,” muigab Luisa.

Jookseb ka talvel lumega

Detsembris kulturisti ja tuntud treeneri Argo Aderi käe all treeninguid alustanud Luisa pole kodust eemal olles sportimisrutiini lõhkunud. “Kuna muusikalis on palju tantsu, saan ka Tartus oma koormuse kätte, aga jooksmas käin ikka, nii kui on vaba moment ja vähegi jaksu. Teen 5–6kilomeetrisi jooksutiire,” kinnitab Luisa.

Et häält hoida, püüab ta sel nädalal siiski pisut oma jooksmiskihku talitseda: “Enne esietendust ei tahaks haigestuda!”

Muidu Luisa ilmaolusid ei pelga: “Ka talvel lumega on täiesti võimalik jooksma minna. ”

Enne muusikaliproove tegi ta Tallinnas Sparta spordiklubis trenni 4–5 korda nädalas: 2–3 korda jõusaalis ja ülejäänud kordadel rühmatreeningus, enamasti bodypump’is. “See on tore treening, kus tunned kohe reaalselt, et see mõjub!”

Eelmise aasta lõpul ütles ta Õhtulehele: “Olen täiesti kindel, et Vanemuises lavale tuleva Lotte muusikali esimeste etenduste ajaks olen tantsusaate finaali aegadega võrreldavas tippvormis. Lotte peabki ju tippvormis olema.” Luisa on kindel, et sportlik elustiil tuleb talle muusikalis kasuks. “Mul ei ole võrdlusmomenti, kuna ma pole varem sellist koormust oma õlgadel kandnud, aga arvan, et võhma on rohkem.”

Muusikalidebüüt

Luisa uneles juba tüdrukupõlves võimalusest muusikali peaosas särada. “Loomulikult! Juba see niivõrd suur väljakutse on miski, mida tahaks kunagi kogeda. See on kindlasti olnud üks minu unistusi.”

Et avalikke muusikalikonkursse on vähe, on seni lavastustesse kandideerimise võimalused napid olnud. 2010. aasta kevadel käis Luisa Estonia teatris “Pipi Pikksuka” ettelaulmisel ning teismelisena katsetel Tallinna linnahalli mõnda etendusse. “Kui ma olin 15 ja pisut vanem, tegi Muusikaliteater päris palju muusikale ja käisin massistseenidesse katsetamas, aga ei läinud õnneks,” räägib 2007. aastal Eesti esimeses superstaarisaates napilt võidust ilma jäänud lauljatar.

Nüüd kutsus Vanemuise teater ise teda Janno Põldma, Heiki Ernitsa ja Priit Pajusaare muusikali “Kosmonaut Lotte” peaossa. “Ju ma olen jätnud piisavalt positiivse inimese mulje,” viitab Luisa naeruselt lustaka loomuga Lotte tegelaskujule. Igatahes leidnud lavastaja Ain Mäeots, et just tema sobib Gerli Padari kõrvale energiliseks koeratüdrukuks.

“Kontserdil esined ainsa lauljana ja suhtled vaid oma bändikaaslastega. Laval üheaegselt näidelda, tantsida ja laulda on palju suurem vastutus. Kontserte on mul olnud mitmeid-mitmeid, aga anda suures teatrisaalis teksti edasi nii, et kõik sellest aru saaksid, on minu jaoks väga uus ja võimas kogemus. Kindlasti ka raskem,” võrdleb Luisa. “Kogu aeg on väga tähtis nii-öelda kohalolek: et sa tead, mida sa laval teed, kus asud, kellega suhtled ja mis on õige toon. Ja kontsertidel ma väga ei tantsi.”

3AL03MAY12L11

foto autor: Aldo Luud

Sparta Spordiklubis suveks saledaks :)

// jaanuar 5th, 2012 // No Comments » // Uncategorized

Alustasin 6. detsembril 2011 Spordiklubis Sparta personaaltreeneri Argo Aderi käe all treeninguid. Viimasel ajal oli mul palju kõesid seoses küsimusega, et kas ma hakkan peagi perelisa saama. Kummutasin need vastused suure ja jõulise EI -ga. Viskasin siis õhku ka Näoraamatus (FB-s) lause, et ootan pakkumisi Spordiklubidelt, et see nn. kõht eest ära saada ning olen nõus olema mõne spordiklubi “ori” mõneks ajaks. Esiteks oli see mõte algselt nali, teiseks ei oodanud ma et spordiklubid tõesti sellest kinni haaravad. Aga ma pean ütlema, et kui juba pakutakse tuleb pakkumisest kinni haarata ja minna. Sportimine ja enese liigutamine on mõnusad eriti kui keegi näppu pulsil hoiab ja hommikul sind trennis ootab. Nagu koolis või muusikakooli erialatunnis, kuhu ei julge hilineda ega minemata jätta. See oleks altvedamine. Nii ma siis käingi 3-4 korda nädalas Spartas treenimas. Esimene nädal oli üsna keeruline, sest olin viimased kuuaega teinud ainult jooksmist seda 2-3 korda nädalas ja 3 km pikkune distants oli minu lagi peale mida ma “surin” Argo esimene jõusaali treening oli mõnus, lihased olid tuntavalt valusad, kuid ei tapnud. Kuna ma suurt hädakisa ei teinud pani Argo neljapäeval tempot ja raskust juurde ja no siis reede hommikul oli mul mikrofoni hoidmisega ikka suured raskused. Ma loobusin sellest, kasutades mikrofonile loodud statiivi. Laupäeval suutsin end juba koguda ning seadsin kell 14 päeaval jalad Elva metsadess jooksule. Ja tundub, et nädalasees olnud trennid kasvatasid ka pisut võhma. Jooksudistantsiks luges GPS mul 4,43 km ja see oli juba 1,43 km rohem kui ei kunagi varem. Peab mainima, et täna kuu aega hiljem on distantsik saanud 7 km ilma igasuguse vingumiseta ning igapäevane trennis käimine ei ole kohustus, vaid pigem mõnus hommikune äratus. Kuu ajaga on juhutnud täpselt niipalju, et pisut kehakaalu on alla läinud, enesetunne on tohutult paranenud, ning igasugused ümbermõõdud on kõvasti väiksemad ning riided mida juba pikka aega ei ole tahtnud selga panna, sest nende sees on ebamugav. Nüüd tunduvad need samad riided juba täitsa mõnusad ja mugavad.

See areng on olnud nii positiivne, et ei jõua ära oodata juba järgmise kuu lõppu, et oma arengu kohta taas natuke pikem kokkuvõte teha. Hetkeline eesmärk on, et Mai jooksul võiks osa võtta ja seal mingi normaalse ajaga joosta. Hetkel ma veel ei tea mis see olla võiks:) Kui ma ennast suudan ka peagi ratta trenni suruda, siis võiks isegi mõelda mõnele pikemale spordiüritusele:)

Siin pildil olen Mina ja minu personaaltreener Argo Ader

_DSC3332_DSC3407